Åpen dag i Sakshaug Gamle Kirke
Fortidsminneforeningen inviterer til Åpen Dag i Sakshaug Gamle Kirke onsdag 4. juni. Her finner du mer informasjon og program. Arrangementet er gratis, men husk å bestille billett pga. begrenset antall plasser.

DATO:
mai 19, 2025
ÅPEN DAG ONSDAG 4. JUNI KL. 15.00-19.30
Sakshaug Gamle Kirke er nå i ferd med å få tilbake sin gamle kalkskrud. Kirka får igjen hvite murer som gjør den flotte bygningen enda synligere i landskapet. Bak den synlige hvittingen ligger det et stort arbeid med å meisle ut ødeleggende sementfuger og erstatte disse med kalkmørtel og kalkpuss.
Fortidsminneforeningen inviterer nå til å besøke byggeplassen. Murerne vil vise hvordan kalken blir lesket og mørtelen blandet, og det blir mulighet for å komme opp på stillaset og se både murverk og tradisjonelle murerteknikker. Arrangementet er gratis, men husk å bestille billett pga. begrenset antall plasser.
Velkommen til byggeplassen!
BESTILL BILLETT HER (gratis!)
_____________________
PROGRAM 4. JUNI:
15.00-17.00 Lesking kalk og tilgang stillaset
17.00-17.45 Servering av suppe og brød, kaffe
17.45-19.30 Innlegg ved:
- Morten Stige, arkitekturhistoriker, Fabrica kulturminnetjenester
- Magnus Hagen, murermester
- Otte Vatn, historier fra kirka
Arrangør:
Fortidsminneforeningen, Fabrica Kulturminnetjenester og håndverkere